Męczennica cielista
Roślinny surowiec stosowany
w trudnościach z zasypianiem

Męczennica cielista, albo Passiflora jest tropikalnym pnączem, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawia się ją dla jadalnych owoców. W Europie roślina pojawiła się dopiero w XVII w. Przywieźli ją ze sobą zakonnicy hiszpańscy, którzy w tym czasie odbywali misje do Ameryki. Po raz pierwszy w leczeniu chorób układu nerwowego zastosowano roślinę w XIX w. Surowcem leczniczym jest ziele męczennicy cielistej (Passifl orae herba), stosowane w stanach napięcia nerwowego, niepokoju, drażliwości i w trudnościach w zasypianiu.

Mechanizm działania surowca nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo, że ziele męczennicy zmniejsza wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego na bodźce nerwowe i pogłębia sen w stanach napięcia nerwowego.

„Kiedy zakonnicy hiszpańscy po raz pierwszy zobaczyli kwiat męczennicy, uznali to za nakaz od Boga, aby nawracać Indian na chrześcijaństwo. Kwiaty męczennicy, nazywane są inaczej kwiatami Męki Pańskiej, przypominają bowiem symbole cierpienia Chrystusa, koronę cierniową i gwoździe.”

 

Jak wygląda terapia?
Ziele męczennicy cielistej (passiflory) stosujemy u pacjentów, którzy skarżą się na kłopoty z zasypianiem, zbyt płytki sen i częste budzenie w nocy, a także w bólach głowy na tle nerwowym. Leki z passiflory stosuje się w dawkach podzielonych kilka razy dziennie, ostatnią przyjmując przed snem. Męczennica może być stosowana u dzieci. Jest również zalecana u kobiet w okresie przekwitania jako lek pojedynczy lub w połączeniu z dziurawcem i kwiatostanem głogu.