Kwiatostan lipy
Roślinny surowiec napotny i przeciwzapalny


Lipa to piękne drzewo, którym często obsadzane są alejei parki. Kwitnące drzewo wydziela przyjemny, miodowy zapach, a ponieważ jest ono również rośliną miododajną, zwabia mnóstwo owadów. Zastosowanie lipy w lecznictwie wywodzi się z medycyny ludowej. Wykorzystywano świeży sok z lipy, węgiel drzewny otrzymywany z drewna lipowego oraz kwiaty. We współczesnej medycynie stosuje się kwiat lipy jako surowiec o działaniu napotnym i przeciwzapalnym. Kwiatostan lipy dla celów leczniczych jest zbierany z dwóch równorzędnych gatunków lipy, tj. lipy drobnolistnej i szerokolistnej.

Surowiec zawiera flawonoidy, olejek eteryczny oraz związki śluzowe. Charakteryzuje się łagodnym działaniem napotnym i jest stosowany przede wszystkim w stanach zapalnych dróg oddechowych i przeziębieniach, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała i stan zapalny. Ze względu na swoje właściwości napary z kwiatostanu lipy szczególnie zalecane są w leczeniu przeziębień u małych dzieci. Działanie przeciwzapalne w nieżytach jamy ustnej i gardła wywoływane jest przez powlekanie błony śluzowej przez polisacharydy (śluz). Olejek eteryczny obecny w surowcu wykazuje działanie uspokajające oraz przeciwzapalne. Surowiec stosuje się także w terapii stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Kwiatostan lipy jest również surowcem kosmetycznym. Olejek eteryczny ma piękny miodowy zapach, dlatego napar z lipy używany jest m.in. do płukania włosów, jako że pozostawia na nich przyjemny słodki zapach. Surowiec działa też zmiękczająco i przeciwzapalnie na skórę. Jest uwzględniany w recepturze kremów do rąk i preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.


JAK WYGLĄDA TERAPIA?
Kwiatostan lipy jest stosowany w postaci pojedynczego zioła lub mieszanki ziołowej służącej do przygotowywania naparu lub maceratu. Może być stosowany do picia lub zewnętrznie – do przemywania lub w postaci okładów na skórę. Nie są znane ograniczenia co do stosowania kwiatostanu lipy, nie zaobserwowano też działań niepożądanych w trakcie leczenia surowcem. W stanach zapalnych przebiegających przy podwyższonej temperaturze ciała picie naparu z lipy powoduje wzmożoną potliwość spowodowaną wzrostem transpiracji i oddychania przez skórę.